Ez évi Tudományos Ülésünk fő témája: az egészségügyi intézmények ellenőrzése volt.
Meghívott vendégeink közül kimentette magát – egyéb elfoglaltságára tekintettel -, az ÁSZ elnöke (Illetve munkatársa), valamint a Pest Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője. Ugyanakkor megtisztelte ülésünket: Dr. Bartucz Attila Zsolt (főosztályvezető, KEHI); Dióssy Gábor Szabolcsné (ellenőrzési szakreferens, NAV); Dr. Ladányi Márta (Főosztályvezető, OTH); Molnárné Boros Anikó (alezredes, MH Eü. Központ); Szabó Tamás (Főosztályvezető, ÁEEK) végül Kerekes Etelka (Elnök, Belső Ellenőrök Társasága).
Az ülés megnyitása előtt a szálloda tulajdonos igazgatója – Zeller Tibor – köszöntötte, az első alkalommal itt ülésező Magyar Egészségügyi Menedzser Klubot.
Az Ülést Dr Soós Ágnes elnök asszony nyitotta meg. Megnyitójában örömét fejezte ki, hogy ilyen szép létszámmal – több mint 120-an – jelentek meg. Sajnálattal tudatta, hogy az államtitkár úr kb 10 perccel ezelőtt lemondta a részvételét, de megígérte, hogy legközelebb igyekszik eljönni, majd a kiváló szakmai társaság előadásait Dr. Nagy Mihály alelnök moderálta.
Elsőként Dr. Bartucz Attila Zsolt tartotta meg előadását, aki elmondta, hogy amikor ma felment az internetre, akkor bármilyen felületre tévedt, azt látta, hogy Black Friday – fekete péntek van. Ahogy idefelé tartott, azon gondolkodott, hogy potenciális ellenőrzöttek, az ellenőrzési szervek előadását hallgatják péntek délután, ez az igazi Black Friday.
Bevezetőjében ismertette a KEHI és más ellenőrző szervek közötti különbséget. Bemutatta a KEHI szervezeti felépítését, működését, valamint azt, hogyan kerülhet a KEHI az egészségügyi intézmények látókörébe. A külső ellenőrzést az ÁSZ végzi, akivel az elmúlt időszakban egyre sűrűbben találkoznak –különösképpen az átvilágítások kapcsán - az egészségügyi intézmények. A másik szélen nagyon fontos feladata van a belső ellenőrzésnek, a KEHI pedig mint kormányzati szintű ellenőrzés középen helyezkedik el Feladatai közé tartozik: a kormányzati szintű ellenőrzés, amibe tartozik a KEHI, az EUTA és a Kincstár. Ebből következik, hogy ellenőriznek költségvetési szerveket, uniós források felhasználását, a központi, ill. fejezet szintű kereteket, valamint E alapból történő felhasználásokat. Ezen túlmenően ellenőrizhetik, az un. pénz útját, vagyis mindazokat, akiket felsorolt és velük valaki szerződést kötött, vagy a szerződés teljesítésében részt vesz – akár mint alvállalkozó – akkor azt is ellenőrizhetik. A KEHI ellenőrzési hatásköre ugyanakkor nem terjed ki az un. klasszikus kormányzati szervekre. Részletesen mutatta be a KEHI jogköreit.
Előadása második részében bemutatta, hogy eddig, az egészségügy területén milyen ellenőrzési tapasztalataik voltak, amit alátámaszt a jelenlévő néhány kolléga személyes tapasztalata is.
Előadása harmadik részében közbeszerzési tapasztalatokat, alapvető hibákat mutatott be szemléltetően.
Befejezésül elmondta, hogy egy jó ellenőrzési szervnek egy kicsit mindig előre is kell gondolkodnia, ezért, mindenkinek kellemes karácsonyi ünnepeket kíván.
Köszönetképpen Dr. Soós Ágnes elnök asszony átnyújtotta a tiszteletbeli tagságot megillető, névre szóló bronzérmet.
Az Ülés második előadója: Dióssy Gábor Szabolcsné a NAV egészségügyi ellátó területének ellenőrzési tapasztalatait mutatta be. Az előadás kivonata a csatolt slide-on megtekinthető.
Az előadás végén Dr. Nagy Mihály alelnök átadta a tiszteletbeli Klub tagságot tanúsító bronzérmet.
Nagy érdeklődést váltott ki az OTH Egészségügyi Igazgatási főosztályvezetőjének, Dr. Ladányi Mártának előadása „A fekvőbeteg- a szakellátórendszer szakmai (tárgyi, személyi) működési feltételei alakulásának ismertetése és elemzése” témakörben.
Az OTH tevékenysége minden jelenlévő előtt ismert. Előadásában inkább arról beszélt, hogy tapasztalataik szerint a meglátogatott intézmények hogyan teljesítik a személyi és tárgy feltételeket. Részletesen mutatta be a humánerőforrás-felmérés adataiból nyert tapasztalatokat. A tárgyi-szakmai feltételeket az un. városi kórházak felmérésére alapozták. A tárgyi feltételek vizsgálata az egyes osztályok gyakorlatát, helyzetét mutatták be. Beszélt a szakmai felügyelet biztosítottságáról (rezidens felügyelet, stb.), vizsgálták az általános közegészségügyi feltételeket, ezen belül az eszközök, steril eszközök tárolását, kezelését, a veszélyes hulladék gyűjtését, a takarítási rend szabályozottságát, a betegek étkeztetésével kapcsolatos szabályokat, valamint a kézmosás-fertőtlenítés biztosítottságát. Vizsgálták a progresszivitás szintjét, a folyamatos ellátás módját. A felsorolt témakörökben osztály specifikusan mutatta be a tapasztalatokat, pozitívumokat és negatívumokat.
Végezetül reméli, hogy az amit közreadott, információ és adat, az elgondolkodtató és tudnak meríteni belőle jövőbeni munkájukhoz.
A feldolgozás tapasztalatait 29 táblázatban (slide) mutatta be.
Dr. Nagy Mihály alelnök köszönetképpen átnyújtotta a menedzser klub tiszteletbeli tagsággá avatást jelentő érmét, majd bekonferálta a következő előadót: Molnárné Boros Anikó alezredest, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának pénzügyi osztályvezetőjét, aki sokrétűen mutatta be az intézmény pénzügyi munkáját.
Bevezetésként elmondta, hogy intézményük egy a sok egészségügyi ellátó szervezet közül, csak talán egy kicsit nagyobb, de feladataik ugyanolyan sokrétűek és szerteágazóak. Az intézmény jellegéből adódóan két fenntartóval rendelkezik: az egyik a honvédség, a másik az egészségügyi szektor, annak minden részletével. Ennek a feladatnak (követelménynek) eleget tenni, nem mindig könnyű feladat, ez egyaránt igaz az ellátásra és a beszámolási, adminisztratív kötelezettségekre. Az ellenőrzések jellege sem tér el lényegesen. Az elmúlt időszakban pl. az Állami Számvevőszék részéről volt ellenőrzésük, egymás után kétszer is. Másik nagy ellenőrzésük a KEHI részéről volt, de részlegesen a NAV is megtisztelte intézményüket ellenőrzéssel. Nem hagyhatja figyelmen kívül a konszolidációval kapcsolatos ellenőrzéseket, de úgy véli, ezzel kapcsolatban valamennyi intézménynek vannak tapasztalatai.
Részletesen mutatta be az egyes ellenőrzések módszertanát, a megállapítások jellegét, kiemelve a legnagyobb problémát, hogy az ellenőrzések sokszor nem veszik figyelembe, hogy egy több milliárddal gazdálkodó kórház, a működés szempontjából olyan mint egy nagy gyár, ugyanakkor a munka tárgya és a termék egyaránt az ember és a minőség kritériuma az egészség, az egészséges ember.
A felsoroltak mellett, nem elhanyagolható „gazdálkodási” szempont az a sajátosság ami a honvédségi intézmény centralizált rendszeréből adódik, ami a szabályozottságtól a végrehajtáson át az ellenőrzésig minden ponton megtalálható.
Összefoglalva a honvédségi intézmények ellenőrzéséről: ez egy olyan mozzanat az intézmények életében, amelyet meg kell élni, interaktív módon kell hasznosítani a tapasztalatokat, mindenkor a jobbítás érdekében.
A Tudományos ülésünk utolsó előadásában Klubtagunk, Szabó Tamás új munkakörében, mint az ÁEEK Ellenőrzési Főosztály vezetője mutatkozott be, aki üdvözölte a klubtagokat, a barátokat és a jövőben ellenőrzendő kollégákat. Elmondta, hogy mi és milyen jogszabályok hívták létre ezt az új szervezetet.
Előadását szemléltető slide-on bemutatta be, amelyet ide kattintva tudtok megtekinteni.
Külön kihangsúlyozta a belső ellenőrzés, a belső kontroll és a közzététel fontosságát, az ezzel kapcsolatos nyilatkozat tartalmát. Felhívta a figyelmet a könyvvizsgálati kötelezettségre. Ha az ellenőrzés megállapítja, hogy az ellenőrzés és a könyvvizsgálói megállapítás között eltérés van, akkor feltétlenül vizsgálni kell annak okait.
A hozzászólásokat Kerekes Etelka a Belső Ellenőrök társaságának elnöke nyitotta meg összefoglaló gondolataival, mely szerint, ha az intézménynél jól működik a belső ellenőrzés, a belső kontroll rendszer, a vezetői ellenőrzés és a minőségbiztosítás, akkor biztosan nem kell „virgácsra” számítani.
Dr. Ladányi Márta főosztályvezető asszony előadásához Dr. Hargitai Mária szólt hozzá. Gratulált az előadónak és elmondta, hogy 1971-ben végeztek hasonló vizsgálatokat, de érdemben azóta sem történt semmilyen intézkedés. A minimum feltételek ma sincsenek biztosítva. 44 év óta nem történt lényeges lépés. Méltatta a Honvéd kórházi előadást és az ÁEEK részéről elhangzott előadásokat is.
Nagy István kérte, hogy legyen az OTH anyaga nyilvánosan is hozzáférhető. Erre azonban egyelőre nincs lehetőség. Másik kérdése: tudomása szerint OEP ellenőrzést is csak orvos végezhet. A NAV-nál nincs olyan előírás, hogy amin csak orvosi adatok vannak, csak orvos kolléga ellenőrizhet? A NAV képviselőjének válasza: nincs ilyen. A NAV minden képviselője eskü alatt dolgozik, a közigazgatási eljárás keretében pedig minden adatba történő betekintés megengedett.
További hozzászólók voltak még: Tomjanovics Géza és Becze Ákos
Ezt követően Dr. Nagy Mihály moderátor lezárta az ülést és rövid szünet után folytatódott a kulturális műsorral.
Végezetül a szakmai program befejezéseként virágcsokorral köszöntük meg a színvonalas előadásokat.
A hallgatóság lelkes figyelmét a következő képek tanúsítják.
A kulturális műsort, a résztvevők engedélyével videóra vettük és az alábbiakban közzétesszük azok részére, aki nem tudtak jelen lenni.
Első előadó a szokásos színvonalon Dr. Budaházi Emil életműdíjas alapító tagunk.
Következő előadás a megszokott színvonalon Dr. Rácz Jenő „Ősi Családi Kör” című műve volt, amit Dr. Soós Ágnessel adott elő.
Ezt követte Musinbe Dávid standup comedy-je
Meglepetés erejével bírt a karcagi Kovács Endre Rubik kocka bajnok
A műsor meglepetése volt a Kátai Medi-Song kórus, amely emlékezetes jókedvvel zárta a kulturális programot.
A kulturális programot követte a hangulatos klub találkozó amelynek képeit és a menedzser kórus videó bemutatója a következőkben tekinthető meg.
Fotók: Farkas András
|