Menu Content/Inhalt
M agyar E gészségügyi M enedzser K lub
Székhely:1053 Budapest,
Kecskeméti utca 13.
Fióktelep (postacím):
2096 Üröm, Görgey utca 5.
E-mail: memklub@memklub.hu
Adószám: 18035784-1-41
Bankszámla szám: 11742001-20007511
anno 1991
 
Krakkói útibeszámoló PDF Nyomtatás E-mail

 

Krakkóban jártunk

Klubunk életében hagyománnyá vált, hogy minden évben szervezünk egy külföldi tapasztalatcserét, ahol megismerkedhetünk más országok egészségügyi intézményeinek menedzser gyakorlatával.

Hosszas előkészületek után a Krakkói Orvosi és Gyógyszerész Kamara, valamint a Lengyel Egészségügyi Menedzserek társaságának meghívására indultunk el 40-en, július 2-án eddigi leghosszabb utunkra, a menedzsergyakorlatok és tapasztalatok program-sorozat keretében a Sportkórház udvaráról.

 


 

A Lengyel egészségügy főbb sajátosságai

Lengyelország egészségügyi rendszere kötelező egészségbiztosításon alapul.

Az egészségügyi ellátás fő irányító szerve az Egészségügyi Minisztérium (Ministerstwo Zdrowia). A minisztérium országos szinten felelős az egészségpolitikai irányelvek kidolgozásáért, a közegészségügyi és környezetvédelmi ellenőrzésért, a specializált diagnosztikai és gyógyító intézményekért, a speciális egészségügyi programok, valamint az orvostudományi képzés és kutatás szervezéséért.

Az állami erőforrások korlátozott volta a magánfinanszírozás magas arányához vezetett. A beteg által igényelt szolgáltatások - a beutaló-köteles szakszolgáltatások is - gyakran informális fizetésekkel érhetőek el. A magán egészségügyi piac erőteljes növekedését prognosztizálják, 2013-ban ez a piaci szegmens várhatóan 4,9 százalékkal, 2015-ig átlagban évi 5 százalékkal fog növekedni. A magán egészségügyi piac leggyorsabban növekvő része a kiegészítő biztosítás lesz.

A kórházi szektor finanszírozásában a kórházi felvétel (betegek száma, ápolási napok száma) érvényesül. Néhány éve kísérleti jelleggel folyamatban van az esetalapú finanszírozás alkalmazása. Az esetalapú prospektív fizetési rendszert a Világbank is támogatja a kormánnyal kötött 2009-es megállapodása értelmében. A kórházak túlnyomó része 1999-ig állami tulajdonban volt, majd az önkormányzatok tulajdonába került. A fekvőbeteg-ellátásban a privatizáció aránya alacsony volt, egyes kórházak visszakerültek eredeti tulajdonosokhoz

(egyház, egyéb nem kormányzati szervezet), és elvétve előfordul a kórházak között profitorientált intézmény is. A kórházak és az ágyak 95 százaléka az Egészségügyi Minisztérium felügyelete alá tartozik, a fennmaradó rész felett a belügyi és a honvédelmi tárca gyakorol felügyeletet. Az Egészségügyi Minisztérium felügyelete alá tartozó kórházak 70 százaléka, a kórházi ágyak 90 százaléka, állami-önkormányzati tulajdonban van.

A kormány 2009-ben jóváhagyta a kórházak átalakításának programját, amely az adósságok csökkentésére és az ellátás hozzáférhetőségének javítására irányul. A program célja a kórházak hatékonyabb gazdálkodása volt

Az országban több éve nagy az elégedetlenség az orvosok és az ápolónők körében a rosszabbodó munkakörülmények, az alacsony bérek, a szakképzettség megszerzésének nehézségei miatt. Számos tüntetést és sztrájkot rendeztek a kilátástalan helyzetből való kilábalás reményében.

Az Európai Unióhoz való csatlakozás óta több ezer orvos és ápolónő ment külföldre dolgozni. A lengyel egészségügyi dolgozók fő célországai az Egyesült Királyság, Írország, Németország, Svédország és Dánia. Nincs komplex politika az egészségügyi munkaerőre és mobilitásra, a kormányzati tevékenységek elsősorban az egészségügyi szakemberek megtartásának szükségességére vonatkozó általános deklarációkra korlátozódnak.

Összességében megállapítható, hogy a lengyel egészségügyben még mindig tartós problémák állnak fenn, és a rendszer további javítására lenne szükség:

- A hozzáférhető és jó minőségű ellátás elérésének fő akadályát a szűkös finanszírozás képezi, bár a forrásallokáció javulóban van,

- Egy másik (és kapcsolódó) tartós probléma az állami kórházak eladósodottsága, és kérdéses, hogy a kórházak gazdasági társasági formában történő működtetése megoldja-e a problémát,

- Az egészségügyi személyzet hiánya is veszélyt jelenthet, ezért inkább egy stratégiai szemléletre lenne szükség,

- A minőség-ellenőrzés területén történt előrelépés, de az ellátás bizonyos területein hiányoznak még a minőségi standardok.

(Forrás: GYEMSZI: Informatikai és Rendszerelemzési Főigazgatóság Rendszerelemzési Főosztály. 2013. szeptember)

 

Az utazás

A Sportkórház udvaráról terv szerint indultunk július 2-án reggel 7 órakor.

Idegenvezetőnk: Kecskés János volt.

Rövid pihenők után, első megállónk Szlovákiában az Árva váránál volt, ahol mintegy két órás program keretében tekinthettük meg Európa egyik legszebb várkastélyát. (0001-0015 képek).

Sajnos a megrendelt szállodát nem sikerült elfoglalnunk, mert csőtörés miatt elárasztotta a víz. Helyette a krakkói várat látogattuk meg, ahol rendkívüli vacsorában volt részünk. A vár csodálatos volt, amint a kép galériából is láthatjátok.

Este későn érkeztünk a Krakkótól 8 km-re levő Hotel Krystinába, egy 3 csillagos szállodába, ami kívülről egész jól nézett ki, de belül hagyott kívánni valót maga után.

krakko1 krakko2 krakko3

Szerény reggeli után, első napi programunk volt a szomszédban lévő kénsavas vízre alapozott gyógy-kórház. Itt találkoztunk Dr. Surowka Piotr úrral, a gyógyfürdő igazgatójával, aki tájékoztatást adott a gyógyfürdő történetéről, a gyógyvízről, a gyógymódok fajtáiról, a különböző betegségek gyógyításáról. Majd megtekintettük a gyógyító bázist. (3011-3020 képek).

Miután átadtuk a tiszteletbeli tagságról szóló bronzérmet és a hazánkat prezentáló Tokajit, továbbutaztunk dél Lengyelország legnagyobb gyermek-klinikájára, ahol a vezetőség nagy szeretettel fogadott bennünket. A klinika jelenleg 500 ágyas, 27 osztályos, a 47 speciális klinikáján, szinte valamennyi

szakmával rendelkezik. Az elbocsátott fekvőbetegek száma 30.000 fő/év, a műtétek száma évi 6500, amelyből 400 a szívműtét.

k1 k2 k3
k4 k5 k6

A járó-beteg szakellátáson évi 150.000 beteget kezelnek.

Érdekes volt megismerkedni a kórház történetével: 1962-ben, az USA-ban élő lengyelek alapítványt hoztak létre és gyűjtést indítottak egy Lengyelországban építendő kórház létrehozására, amely 1elynek eredménye 965-ben megnyílik, mint Lengyel-Amerikai gyermekkórház. Ezt követően az amerikaiak végig figyelemmel kísérik a kórház fejlődését; 1975-ben, Gerald Ford, 1990-ben Georg Bush, 1991-ben II. János Pál pápa látogatja meg a kórházat és további segítséget nyújtanak, amelynek eredményeként 1999-ben megnyílik a radioaktív labor és therápia, 2002-ben megkezdi működését a transzplantációs részleg és a gyermekégési központ.

2011-2016 között a központi kormányzat jelentős (201 millió zl. mintegy: 1,5 md Forint) segítségével rekonstrukciós program kezdődik, amelynek eredményei a mellékelt képeken láthatók.

Összességében kellemes benyomással távoztunk. A nálunk megszokottnál jóval nagyobb terek, tiszta és tágas, világos kórtermek, mosolygós, jó kedvű személyzet, létszám hiány, elvándorlás nincs. Problémákról, gondokról nem beszéltek, de ez nem azt jelenti, hogy nincsenek.

Délutáni programunkban ellátogattunk az Orvosi –és Gyógyszerész kamara székházába, ahol:

-         Dr. Krzysztof Makuch, a Területi Orvosi Kamara Külföldi Bizottságának vezetője, az Egészségügyi Menedzserek Társaságának elnökhelyettese,

-         Dr. Jerzy Friediger, a Lengyel Orvosi Kamara titkára és

-         Lidia Kwiecinsej-Bozek, az Egészségügyi Menedzserek Társaságának területi elnöke

fogadta delegációnkat és mindenki részletesen beszámolt az egyes területek létrejöttéről, működéséről. (8001-8006 kép) Ajándékul megkaptuk a Kamara alapszabályát (lengyelül). Számos kérdést sikerült megbeszélnünk és a jó hangulatú találkozót folytattuk a híres, több száz éves Jana Michalika kávézóban (1045-1051 kép).

Rövid séta után a koraesti Krakkóban ismét találkoztunk egy Wawel melletti kiskocsmában ahol a Magyarországon is híres Boba Jazz Band jmiátszotta a talpalávalót a jóízű vacsora mellé. A hangulat olyan jó volt, hogy az utcáról is csatlakoztak hozzánk minden nációból, hogy együtt szórakozzanak a jó hangulatú Magyar menedzserekkel. Fárasztó nap után tértünk nyugovóra, hogy a másnapi turista programra pihenten ébredjünk.

Reggel terv szerint indultunk a világhírű Wieliczkai sóbányába (4003-4044 képek), ami egy jó három órás séta során részesített bennünket felejthetetlen élményekben.

A wieliczkai sóbányák Lengyelország legrégebbi sóbányái, a Bochnia sóbányával együtt a krakkói só-vidék része, a 13. századtól 1772-ig a krakkói sóbányászat részét alkotta. A bánya, mely a világ legrégebbi kősó bányái közé tartozik, A bánya jelenleg múzeum, 2006-ban 1 065 857 látogató tekintette meg, közülük 58% külföldi volt. A legtöbb idegen angol (57 ezer) és német (50 ezer) volt.

A bánya 1976-tól lengyel műemléki listára került, 1978-ban felkerült az UNESCO világörökségi listájára. 1989-ben a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listáján is bejegyezték. 1989-től Lengyelország történelmi emlékhelye lett.

A wieliczkai bányában 9 szintet különböztetnek meg, melyekből az első – a Bono szint – 64 méter mélyen van, míg az utolsó 327 méter mélyen fekszik. A tárnák összes hossza az összekötő folyosókkal, tavakkal, termekkel, aknákkal  meghaladja a 300 kilométert, össztérfogatuk pedig mintegy 7,5 millió m(1001-1036 képek).,

Vacsorára visszautaztunk a szállodába, de utána ismét útra keltünk, hogy megtekintsük a 25. krakkói zsidó nyári fesztivál ünnepi hangulatát, amelyen mintegy 50.000 fő vett részt kirakadóvásárral, monstre koncerttel, jó hangulattal (1037-1043 képek).

Utolsó napunkat egy rövid búcsúzással kezdtük, ahol a Kamara egy-egy pólójával ajándékoztak meg és kölcsönösen mindent megköszöntünk egymásnak (6001-6006 képek). Útra keltünk és rövid látogatást tettünk Zakopanéban, amelynek hangulatát az 5001-5008 képek is szemléltetik.

Hazafelé jó hangulatban érkeztünk este 10 óra felé a kiindulási ponthoz. Összefoglalva: jó időben, kellemes körülmények között töltöttük el a tulajdonképpeni két szakmai és kulturális napot, mivel a távolság miatt két napot utaztunk, de úgy éreztük megérte, kár, hogy csak 40-en vettük részt.

Unable to read/write the source directory (/home/users/memklub/www/memklub.hu/images/stories/20151027/), please check if your source directory exists

 
© 2024 Magyar Egészségügyi Menedzser Klub
HQNet Tárhely, Egyszerűen