Hogyan lehet adósságmentesen működtetni egy nagy kórházat? |
2010. szeptember 29-i klubnap a Dél-pesti Jahn Ferenc Kórházban
Az év utolsó klubnapját tartottuk szeptember 30-án a Menedzserek Országos Szövetségének Elnökségével és Választmányával közös szervezésben, mintegy száz fő részvételével.
A rendezvény hangulatáról, baráti légköréről ésjó hangulatáról gondoskodott Dr. Gerő Gábor főigazgató úr (a Magyar EgészségügyiMenedzser Klub tagja, a Menedzserek Országos Szövetségének vezetőségi tagja) ésa Kórház munkatársai. A szíves vendéglátásért ezúton is köszönetet mondunk.
A Klub programját Dr. Varga Ferenc a MEM Klub ügyvivő elnöke nyitotta meg, meleg szavakkal köszöntve a megjelenteket.
A rövid megnyitó után Dénes Gábor, a Menedzserek Országos Szövetségének főtitkára köszöntötte a résztvevőket, kiemelve a találkozó fontosságát, vagyis azt, hogy a Klub tagjain kívül képviselve van az egészségügyi beszállítók (ha úgy tetszik hitelezők) egy szűk köre is, akik szívesen hallgatják meg a gondokat, problémákat, és remélhetőleg a véleményüket is elmondják.
Klubprogramunk bevezető előadását Dr. Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Magyar Egészségügyi Menedzser Klub korábbi elnöke tartotta meg. Előadásában a Titanic példáját hozta fel, kiemelve, hogy az egészségügy hajója, külső segítség nélkül el fog süllyedni. Csak a visegrádi országok (hazánkkal együtt négy ország) átlagának eléréséhez, a magyar egészségügynek legalább 235 milliárd forintra lenne szüksége. Elmondta, hogy „Tudjuk, milyen mély a gödör”, utalva az ismert adósságállománymértékére. A lejárt állomány év végére várhatóan megduplázódik és elérheti a 100 milliárd forintot, amit valószínűleg nem tudnak tovább finanszírozni a beszállítók, sem a nekik hitelt nyújtó bankok. Markáns és radikális beavatkozást javasolt, amit „három csapás” elnevezéssel foglalt össze: először szükség van a sokktalanításra, majd az egészségipar fejlesztése és az új ellátórendszer kialakítása (integráció, erőforrás-koncentráció, betegút menedzselése, stb.). Feltétlenül szükségesnek tartotta az egészségügyi ellátás GDP-ből való részesedését egy százalékkal növelni, vagyis azt, hogy az ellátás finanszírozásában a beteget kövesse a pénz.
Az aktuális helyzet bemutatását követte Dr. Gerő Gábor főigazgató főorvos nagy érdeklődésre számot tartó előadása, amelyben 2002. óta mutatta be a kórház – nem mindenkor egyenletes – fejlődését. Részletes adatokkal alátámasztva mutatta be az elmúlt 8 év viszontagságait, problémáit és örömeit. Elmondta, hogy a 2002-ig veszteségesen működő kórházban az önkormányzati biztos, a vizsgálat eredményeként 808 millió Ft külső adósságot állapított meg, de jelentősek voltak az úgynevezett belső adósságok is. A 2002-2003. évek a konszolidáció évei voltak és a 2003. évet már 250 millió Ft pozitív eredménnyel zárták. A 2003. évben azonban – nem utolsó sorban a Csepeli Weiss Mannfred Kórház egyesítése miatt – mintegy 150 millió Ft adósságot kellett átvennünk. A 2004-2005. évet az adósságok törlesztése, ugyanakkor az elapadó gazdálkodás eredményei jellemezték, de a 2006. évet már „csak”200 millió Ft körüli adóssággal zártuk és 2008. végén már stabilizációs időszakról lehet beszélni, amikor változatlan költségek mellett növekedett a bevétel és év végére stabilizálódott a pénzügyi-likviditási helyzet. A folyamatosan következetes belsőszervezési intézkedések eredményeként, az utóbbi 3 év töretlen fejlődése bizonyítja a jelenlegi 440 millió forintos megtakarítást, az adósságmentes gazdálkodást. Előadását szemléletes adatokkal és szellemes képekkel tette színesebbé. SLIDE II. : A Jahn Ferenc kórház gazdasági mutatói Dr. Gerő Gábor főigazgató színvonalas előadását követte Töreki Andrea gazdasági igazgató, nem hagyományos gazdasági előadása, amelyben ismertette a kórház elhelyezkedését az általános gazdasági környezetben. Konkrét adatokkal szemléltette az adósság állomány alakulását, folyamatos csökkenését. Plasztikusan mutatta be a gazdasági igazgató feladatait, helyzetét és felelősségétegy szerteágazó egészségügyi intézet vezetői hierarchiájában, menedzsmentjében, az egységes, magas színvonalú – SAP alapokon nyugvó – kommunikáció kialakításában. Röviden visszafogott szerénységgelismertette az elmúlt évek felújításait, beruházásait, amelyek forrása részben ahárom ütemben elnyert uniós pályázat több mint 100 millió forintja. Végezetül szellemes fotó montázzsal vázolta a kórház álmait és a valóság képeit.
A kórházi gazdálkodás általános és sajátos vonásai_ SLIDE A rendhagyóan érdekfeszítő előadásokat számos hozzászólás követte, akik az elért eredményekkel, a gondokkal kapcsolatos kérdéseiket fogalmazták meg. Értékes hozzászólással növelte a Klub nap színvonalát Dr. Bodnár Ákos Dr. Zilahi Gábor és Dr. Rudas János
A kérdésekre együttesen válaszolt meg Dr. Gerő Gábor és Dénes Gábor Az előadásokat hangulatos, fehérasztal melletti baráti beszélgetés követte, amelyen a házigazda ezúton isbizonyságot tett vendégszeretetéről. Köszönjük Dr. Gerő Gábor főigazgató úrnak és a kórház valamennyi munkatársának a magas színvonalú előadásokat és a hangulatos klubnapot. ******************* Figyelem! Jegyezzétek elő: 2010. november5. du. 15 óra, Balatonalmádi, Tudományos ülés 2010. november 6. de. 10 óra Balatonalmádi,Tisztújító közgyűlés
|