Menu Content/Inhalt
M agyar E gészségügyi M enedzser K lub
Székhely:1053 Budapest,
Kecskeméti utca 13.
Fióktelep (postacím):
2096 Üröm, Görgey utca 5.
E-mail: memklub@memklub.hu
Adószám: 18035784-1-41
Bankszámla szám: 11742001-20007511
anno 1991
 
Egészségügyi menedzserek tanácskoztak Szombathelyen PDF Nyomtatás E-mail
A Markusovszky Kórházban tartotta soros ülését a Magyar Egészségügyi Menedzser Klub. Mintegy negyven szakember érkezett a tanácskozásra Szombathelyre az ország szinte minden részéből.
 
Az ülés elején dr. Lakner László vezérigazgató főorvos köszöntötte a vendégeket, majd röviden bemutatta a kórházat és beszélt a részvénytársasággá alakulás és a működés során az elmúlt egy évben szerzett tapasztalatokról, részletesen:
Intézményünk a Vas Megyei Markusovszky Lajos Általános, Rehabilitációs és Gyógyfürdő Kórház, Egyetemi Oktatókórház, Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság (rövidített név: Vas Megyei Markusovszky Kórház Nonprofit Zrt.) 1929-ben létesült. Ugrásszerű fellendülést jelentett a megye és Szombathely város, sőt az egész Nyugat-Dunántúl egészségügyi ellátásában. A kórházat alapító nagy formátumú kórházszervező, dr. Pető Ernő tudatosan épített tömbkórházat. Az akkori felfogásnak megfelelően csupán az elme-ideg és fertőző betegeket különítette el. Elvi ellensége volt a pavilonrendszernek. Csak a későbbi fejlődés tette elkerülhetetlenné, hogy a kórház-rendelőintézet 6 telephelyen, 21 pavilonban működjék.
A kórház a két világháború között a megye határain túl is ismert, jó hírű gyógyintézetté fejlődött, és a második világháború után tervszerű, céltudatos gyógyító és tudományos munkája eredményeként megyei kórházunk az ország egyik legjelentősebb vidéki kórházává vált.
A hetvenes évek végén a kórház már regionális feladatokat is ellátó vezető egészségügyi intézmény.
2007. február 15.-én tulajdonosi döntés következményeként kórházunk egyesült a szentgotthárdi Vas Megyei Rehabilitációs Kórház és Gyógyfürdővel, de a kórház szombathelyi telephelyén az egészségügyi ellátás változatlanul működött tovább.  
Kórházunk 2007. október 01.-től gazdasági társaságként működik. A társaság neve: Vas Megyei Markusovszky Lajos Általános, Rehabilitációs és Gyógyfürdő Kórház, Egyetemi Oktató Kórház, Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság.
Jelenleg az intézmény az érvényes OEP szerződés alapján 857 aktív, illetve 464 (ebből 130 a szentgotthárdi telephelyen) krónikus, összesen 1321 ággyal, 28 osztályon és 8 részlegen működik. Az aktív dolgozói létszám jelenleg Szombathelyen 1620, Szentgotthárdon 115, összesen 1735 fő.
 
Széles spektrumú diagnosztikai szolgáltatásokkal áll a betegek rendelkezésére (ultrahang, RTG, spirál CT, MR, angiographia, haemodinamikai laboratórium,  EKG, Holter-monitorizálás, EEG, izotópdiagnosztika, laboratórium, patológia, citológia, haemostaseológia, immunhaematológia, transzplantációs immunológia és genetikai diagnosztika, stb.). A fekvőbeteg osztályok szívsebészeti, transzplantációs és égési osztály kivételével a hazai orvosi ellátás teljes spektrumát nyújtják. A nyugat-dunántúli régióból elsődlegesen onkoradiológiai, haematológiai, gyermekonkológiai, arc-, állcsont- és szájsebészeti, valamint mellkas- és idegsebészeti ellátást igénylők keresik fel kórházunkat, de klinikai immunológiát, in vivo izotópterápiát, csontdenzitometriát és más endoprotesis-, műlencse implantációt is nagyszámban vesznek igénybe. A lineáris gyorsító lehetővé tette az onkológiai betegek számára a legmodernebb sugárkezelési eljárások bevezetését.
A több mint százféle speciális szolgáltatást nyújtó szakambulanciát, szakrendelést felkereső betegek forgalma naponta 1906 orvos-beteg találkozást jelent. Betegeinket a Megyei Rendelőintézetben és a fekvőbeteg osztályok ambulanciáin (54 szakrendelésen, 86 szakambulancián, 7 gondozóban és 25 diagnosztikus egységben) fogadják. 
 
Az oktatási és tudományos munkát a kórház kezdettől fontos feladatának tartotta.  Kórházunk képzéssel, szakképzéssel és továbbképzéssel kapcsolatos, valamint az oktatási és az alkalmazott kutatási tevékenysége hazai kórházak viszonylatában speciális helyzetéből adódik. A régióban orvosegyetem nincs, de gyakorlóhelye a medikusképzésnek, háziorvosi képzés- és továbbképzésnek, valamint a mind nagyobb jelentősséggel bíró ápoló-, védőnő- és szülésznőképzésnek. Ezen kívül a kórházban működik a szakdolgozók továbbképzését, az ápoláskutatást segítő Regionális Oktatási Decentrum.

A kórház 1967 óta a Pécsi Orvostudományi Egyetem oktatókórháza, és mint ilyen, az országban elsőként nyerte el az oktatókórház címet. Együttműködési szerződés köti a kórházat a Pécsi Tudományegyetem Egészségügyi Főiskolai Kar Szombathelyi Képzési Központjához (1995) és a szombathelyi Szent-Györgyi Albert Szakközépiskolához (1992). Az Egészségügyi Szakdolgozók Továbbképző Intézete és a kórház ugyancsak hivatalos együttműködéssel rendelkezik.
 
Az országos koncepció részeként a sürgősségi betegellátás korszerűsítését kiemelt feladatként kezeljük. Átadásra került a címzett támogatással, helyi önkormányzatok segítségével és önerőből épült Sürgősségi Betegellátó Tömb, ezen belül a Sürgősségi Betegellátó Osztály. Ez radikálisan átalakítja kórházunk sürgősségi ellátását, a mai modern szemléletű ún. egykapus ellátást teszi majd lehetővé. Hatással lesz az egyéb strukturális átalakításokra is, melynek következtében megváltozik a kórház arculata.
 
Kórházunk közép-, illetve hosszú távú stratégiája számos, a kórház megszokott életét jelentősen befolyásoló változásokat tesz szükségessé. A régióban hiányzó, vagy alulreprezentált feladatokat erősíteni kell, ezzel párhuzamosan a mára már nem reális regionális feladatokat fel kell adni. Telephelyeket kell megszüntetni ahhoz, hogy az erőket koncentráljuk. Újra kell gondolni a kórház-rendelőintézeti egység koncepcióját, és a járóbeteg-ellátásban a szakambulanciákat kell megerősíteni és az osztályokhoz szorosabban integrálni. Tömbösíteni kell a kórház struktúráját azért, hogy azok működése racionalizálódjon, de ezzel azok működésének reális kontrollálása is remélhető. A "tömbösítés" - mint új struktúra - rugalmas lehetőséget kínál a folyton változó ágyszükségletek kielégítésére, általa kipróbálható és a hazai közkórházi funkciókhoz adaptálható a "kvázi mátrix" ellátás. 
Kórházunk missziója, hogy minél teljesebb körű minőségi szolgáltatást biztosítson a megelőzés, gyógyítás, rehabilitáció, ápolás és az ezt kiegészítő szolgáltatások terén is.

A vezérigazgató főorvos Úr előadását követte Dr. Kőszegfalvi Edit egészségügyi szakjogász, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Kórházának jogi osztályvezetője tartott előadást. Az orvosok foglalkoztatásának lehetőségei kórházi viszonyok között címmel, illetve beszámolt az európai munkaidőnormák alkalmazásának tapasztalatairól. A Markusovszky Kórház sürgősségi tömbjének működéséről, az egy évvel ezelőtti indulásról és a mindennapi sürgősségi betegellátásról dr. Kőfalvi István orvosigazgató beszélt az ülésen. A vendégek végül látogatást tettek a sürgősségi tömbben, elismeréssel szóltak az ott folyó gyógyító munkáról.

 
© 2024 Magyar Egészségügyi Menedzser Klub
HQNet Tárhely, Egyszerűen