Olaszországi program 2019. július 5-6-7-8 (3 éjszaka) |
![]() |
Kedves Klubtagunk és Vendégünk! Amint arról már többször tájékoztatást adtunk, a júliusi toszkánai szakmai utat megszervezzük. Első alkalommal szervezünk több napos utat nem autóbusszal, hanem repülő géppel. Indulás a Liszt Ferenc repülő térről. Az első programot az odajutás jelenti, javasoljuk, hogy 4 napra béreljetek parkoló helyet, aminek az ára megközelítőleg 5000 forint (a VIP valamivel drágább). Célszerű esetleg úgy megoldani, hogy társultok, és 4 ember venne csak igénybe egy parkolási helyet a reptéren. Előzetes program a következő (amennyiben szükséges, indulás előtt két héttel – június 19-én – tartunk még egy rövid pontosító eligazítást): Indulás 2019. Július 5-én reggel a Liszt Ferenc repülőtérről 10:30, de 8.00 órára már ki kell érkezni, mivel a beszállás előre láthatólag 2 órát vesz igénybe.
Az autóbuszon mindenki kap egy kis rádiót, ami három napig az idegen vezetővel való kapcsolatot is szolgálja. Délután 16 óráig pisai városnézés a programunk, szakképzett idegenvezetővel (ebédelési lehetőség a városban, gyorsétteremben). Pisa az érsekség székhelye, az egyik legrégebbi olasz város. A Tirrén-tenger-től 7,5 kilométerre fekszik az Arno folyó két partján, amelyen több híd is van. Lakossága: 1881-ben 53 957, 1893-ban 62 400, 2005-ben már 90 482 , jelenleg 100.000 körüli. Az idegenvezetés programja tartalmazza: a ferde tornyot, a Dom-ot, a keresztelő kápolnát és a temető márványfalat.
További látnivalók:
Miután búcsút veszünk Pisa-tól, kb egy órai utazás után érkezünk Lucca városába, ahol 2 órás idegenvezetői séta során ismerkedhetünk meg, Toszkána északnyugati részén, Firenzétől mintegy 80 km-re nyugatra Lucca megye székhelyével, korábban az 1160–1805 között fenn ált Luccai Köztársaság fővárosával. Lucca a turizmusban némileg érdemtelenül szorul háttérbe Firenze és Pisa mögött. Nincsenek világszerte ismert nevezetességei, de roppant szerethető város, és bőven van néznivaló. Csaknem minden utazó, aki képes időt szánni Lucca-ra, kap bőven annyi élményt, ami miatt aztán igazolva látja a kitérő értelmét. Nem túl nagy, nem túl kicsi város, bensőséges, már-már családias hangulattal. A középkori hangulatú óvárosban autó- és robogómentesek a keskeny utcák, aranyos kis terek, forgalmi zajt legfeljebb a kerékpárcsengők csilingelése jelenthet. A várfalak kívülről kellő komorságot demonstrálnak, hisz ez is volt hajdanán a feladatuk. Ehhez képest a várfalakon belüli világ kifejezetten meghitt, hivalkodásoktól mentesen szép. Egy igazi, hiteles toszkán város, ahol napközben ugyan nagy számban legeltetik a - Toszkanát gyors menetben végig zavaró - turistacsordákat, de este már a helyiek dominálják a lágyan megvilágított utcákat.
A kellemes luccai séta után valamikor 19 óra után érkezünk Montecatinibe, ahol elfoglaljuk a szállodánkat és rövid felfrissülés után vacsorázunk. Az egész napos tartalmas fáradtság után jól esik a pihenés, mivel a következő nap is „sűrű”
Július 6. Reggeli a szállodában. Indulás kb 9 órakor. A program annak a függvénye, hogy a kórházlátogatásra mikor kapunk időpontot. Firenzében idegen vezetéssel 3 órán keresztül ismerkedünk a város nevezetességeivel, utána szabad program van este 18 óráig, de ezen belül is szervezhető kollektív program, például az Uffizi képtárba. Este 19 óra körül érkezünk Montecatinibe, a szálláshelyre, ahol kívánság szerint lehet zenés vacsora, vagy esti séta az Óvárosban. Firenze, Olaszország egyik nagyvárosa, egyben a Toszkána régió székhelye és kulturális központja. A Firenzei főegyházmegye székvárosa. Az Arno folyó két partján, annak völgyében elterülő város hosszú múltra tekint vissza. Századokon át a Medici-család uralta. 1865-1870 között az Olasz Királyság fővárosa is volt. Számtalan történelmi és művészeti látványosságnak ad otthont. A „reneszánsz bölcsőjeként” is emlegetik. Történelmi belvárosát 1982-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvání-totta. 1986-ban Európa kulturális fővárosa volt. A programban szerepel a kórházlátogatás mellett: a Battisterro, a Palazzo Vecchio, Piazza Santa Croce, Santa Maria del Fiore katedrális harangtornya. Külön „csemegeként” a Firenzei programban az Ospedale degli Innocenti lelencházat tekintjük meg kívülről, majd az Ospedale Santa Maria Nuova kórházba látogatunk. Ez a város legrégebbi – és még ma is működő – kórháza. 1285-ben alapította Folco Portinari, aki mellékesen Dante szerelmének Beatricének volt az apja. A Kórház látogatása – várhatóan – különleges élmény lesz. Firenze egyik legszebb köztere a Piazza della Santissima Annunziata tér. A térhez a Santa Maria del Fiore székesegyháztól északkelet felé haladva jutunk el. A viszonylag zárt köztér keleti oldalát foglalja el az árvaház épülete. Az árvaházzal szemközti épület árkádsorát Brunelleschi árkádsora nyomán egy évszázaddal később alakították ki. Utoljára készült el a tér északi oldalán álló a Santissima Annunziata-templom homlokzati árkádsora. A térnek így három oldalán látható szép arányú és ritmusú árkádsor. Magyarországon a szegedi Dóm tér hasonlítható talán összképében a Santissima Annunziata-tér szerkezetéhez (bár a szegedi tér nagyobb, a firenzei tér intimebb hatású).
Épületein ókori formaelemeket használt föl, és ezek közül a kupola és az oszlopcsarnok a két legjelentősebb. A loggia már gyakran használt épületelem volt Firenzében, (Pl. Loggia dei Lanzi), de a hengeres oszlopokkal, korinthoszi oszlopfőkkel, félgömb kupolákkal kialakított hosszú árkádsor újdonság volt. A homlokzaton végig futó árkádsorba 9 lépcsőn föllépve jutunk. A félköríves árkádívek a szemközti falon is folytatódnak és az árkádsor szakaszait is félkörívek választják el egymástól. A négy félkörívelt határolt szakaszok belsejét félgömb kupola borítja. Különösen szép látványt nyújt a homlokzat a délutáni napsütésben, amikor a félköríves árnyéksor is részt vesz az épület arculatának formálásában. A félkörívek közeiben Andrea della Robbia kerámiadíszítései láthatók. Az árvaházzal szemközti épület árkádsorát 1516-1525 között ifj. Antonio da Sangallo és Baccio d’Agnolo építette. Majd egy évszázaddal később készült el az árkádsor a Santissima Annunziata-templom homlokzatán, melyet Giovanni Battista Caccini 1601-ben fejezett be
Búcsút veszünk Firenzétől és vacsorára visszaérkezünk Montecatinibe, ahol kívánság szerint zenés, táncos est a program, vagy séta az esti ó városban.
Július 7. Reggeli a szállodában, és indulás 9 órakor Siennába, 13:30-ig rövid ebéd, majd 14:30-kor San Gimignanoba (szabad program), utána Montecarlo di Lucca-ba borkostoló. ***
visszamennénk a középkorba, és egy középkori városban sétálgatnánk, így a szűk utcákon sétálva elképzelhetjük milyen volt az élet évszázadokkal ezelőtt. Igaz, akkor még nem járták ennyien az utcákat, mint manapság a rengeteg turista. A középkori virágzás után Siena elszegényedett, elnéptelenedett, ez az oka, hogy a középkori épületek megmaradtak, nem kerültek a helyükre modernek. Ezt ma is igyekeznek fenntartani, a turizmus virágzásának köszönhetően előírják, hogy az óváros új épületeinek is meg kell tartaniuk a városképet. A középkori hagyományok is tetten érhetők, például a Palio lovas versenyben, melyet minden évben kétszer, július 2.-án, és augusztus 16.-án tartanak. A három dombra épült óvárosba autók (és taxik) nem hajthatnak be, tehát a városnézés egyesek számára nem is annyira könnyű. Mindezek mellett remek gasztronómia, finom falatok, és felkapott üzletek is várják a látogatókat.
Útunk következő állomása San Gimignano, egy dombtetőn épült középkori település Toszkánában, Sienától északnyugatra, Firenzétől délnyugatra. Tökéletes állapotban maradtak fenn a középkori építészet emlékei, a városfal, és a lakótornyok, melyek a város nevezetességei mind a mai napig. Ezekről kapta a „Tornyok városa” becenevet is. San Gimignano híres fehér boráról, a Vernaccia di San Gimignanoról is, melyet a környéken termesztett szőlőből állítanak elő. Ezt gyakorlatban szemléljük és kóstoljuk meg, mert innen a buszunk egyenesen a borkóstoló helyére visz bennünket, ahol hangulatos, emlékezetes borkóstolón (borkorcsolyával) vehetünk részt, ezzel mintegy lezárva a hivatalos turisztikai programunkat, és vacsora után készülődünk a haza felé útra.
SAN GIMIGNANO
Július 8. Indulás 9:30-kor a repülő térre, érkezés Budapestre 15:35 Egyéb információk:
A templomokban jelzik, hogy tilos fotózni, de valójában csak a vaku használatáért szólnak rá a látogatóra. A templomokba illő öltözékben szabad csak belépni, tehát a miniszoknya, a túl sokat kitálaló felső kicsukva. Sok helyen adnak ingyen valami leplet, ami nem annyira kellemes, mint egy saját kardigán. Mivel a turisztikai látványosságokat nem autóbusszal, hanem gyalogosan tesszük meg, kényelmes cipőben és könnyű öltözékben gyertek, mivel a hőmérséklet is olaszosan nyári lesz várhatóan.
A részvételi díj: 155 000 Ft (egy ágyas elhelyezés esetén 170 000Ft, de az egyágyas elhelyezés lehetőségei korlátozottak, ezért már jelentkezéskor tervezzetek be – ha lehet – szobatársat), amely összeg tartalmazza: - a repülő utat, beleértve a priorityt, a maximum 10 kg-os (55x20x40) csomag és kis hátizsák felvitelt A részvételi díj nem tartalmazza a fakultatív programok belépő díját, nevezetesen: - Pisa Battisterro és Camposanto, valamint a dom 7 Euro A fakultatív programok közül a borkostolót és az Uffizi képtárat előre kell befizetni, mert át kell utalnunk, a többi programra is lehet előre átutalni, ebben az esetben a klub gondoskodik a valuta váltásról, lehet az autóbuszban is jelentkezni, de a mellékelt jelentkezési lapon ez esetben is kérjük bejelölni, hogy melyik programokon kívántok részt venni. A programokkal kapcsolatosan részletes tájékoztatást a májusi közgyűlésen adunk még. |